- Activitati
- Despre pescuit
- Anunturi
- Discutii
- Utile
ROSIOARA SI BABUSCA -ASEMANARI SI DEOSEBIRI
Rosioara (scardinius erythrophtalmus) este un peste larg raspandit atat pe continent cat si in tara noastra, fiind nelipsita din mai toate apele statatoare de la
noi, precum si din portiunile inferioare ale aproape tuturor raurilor mari.
Babusca (rutilus rutilus carpathorossicus) a fost multa vreme considerata specie endemica pentru bazinul Dunarii, fiind insa cu succes aclimatizata in anii din urma si in alte ape de pe continent, unde a gasit si conditii prielnice pentru reproducere. La noi se gaseste in frecvent in tovarasia rosioarei, intrand chiar in raurile mari si nu foarte rapide. In unele lacuri submontane a fost introdusa artificial.
Dimensiunile la care ajung cele doua specii nu depasesc decat exceptional
30-35 cm, fara ca exemplarele de peste 20-25 cm si 400-500 g sa fie o raritate
in Delta.
Rosioara atinge de obicei dimensiuni mai mari, depasind uneori 1-1,5 kg in
apele in care poate trai netulburata pana la adanci batraneti.
Dintre cele doua specii, rosioara are de departe infatisarea mai aleasa. Corpul relativ solid, dar mai comprimat lateral decat al babustei, mai ales in partea sa anterioara, se termina cu un cap mic, cu gura dispusa terminal si indreptata in sus, tradandu-i intr-o oarecare masura, ca si in cazul obletelui, obiceiurile culinare si locul
predilect de trai. Pielea este acoperita cu solzi mari, bine fixati, formand pe burta, intre inotatoarele ventrale si cea anala o muchie ascutita, o carena, un alt criteriu de deosebire fata de ,,verisoara
Fi la curent cu noutățile in materie de pescuit - urmărește
pagina de Facebook Pescuit Mania
ROSIOARA SI BABUSCA - ASEMANARI SI DEOSEBIRI : 5 comentarii
- Comenteaza
Magazin
Capturile pescarilor
Ultimele anunturi
Subiecte in forum
- Noi
- Comentariu nou
-
Pescuit la scobar primavara 10-03-2008 18:16 - rapitoru
-
pescuit cu cicade 13-03-2008 18:28 - rapitoru
-
Avatul la artificiale... 19-03-2008 17:24 - old_radu
-
marimea si cantitatea capturilor 08-04-2008 11:41 - chris74
-
icre oblete 01-05-2008 21:40 - anaelena
-
porumb crap 08-07-2008 09:18 - doru
-
cupa celor 3 lacuri 2008 22-07-2008 18:18 - ionutzd
-
vadeni 12-08-2008 19:51 - chitidinu
-
Pescuit la scobar primavara 10-03-2008 18:16 - rapitoru
-
pescuit cu cicade 13-03-2008 18:28 - rapitoru
-
Avatul la artificiale... 19-03-2008 17:24 - old_radu
-
marimea si cantitatea capturilor 08-04-2008 11:41 - chris74
-
icre oblete 01-05-2008 21:40 - anaelena
-
porumb crap 08-07-2008 09:18 - doru
-
cupa celor 3 lacuri 2008 22-07-2008 18:18 - ionutzd
-
vadeni 12-08-2008 19:51 - chitidinu
eu pescuiesc foarte mult la babusca si i-mi place pentru ca este un peste care umbla in bancuri mari si daca gaseste momeala preferata pune f bine gura.nu stiam bine deosebirile intre ea si rosioara dar multe lucruri se schimba in functie de mediul unde o gasim .va multumesc si fir intins.
e
hai vara hai..............hai la balta hai
ok,multumim si totusi este o placere sa prinzi rosioara la 250-300gr................ceaw
f.frumos! felicitari!
multumesc,chiar am avut niste discutii pe aceasta tema cu un amic si nu stiam exact deosebirile.foarte bun articolul si tine-o tot asa